Ślub bez mszy – czy to możliwe?

Istnieje wiele Par, które marzą o pięknym, wyjątkowym ślubie, jednak ze względu na to, że nie wyznają żadnej religii, nie chcą decydować się na ślub kościelny. Ślub cywilny zaś to bardzo formalne wydarzenie, które dla wielu zakochanych wydaje się być pozbawione elementów, czyniących ten wyjątkowy dzień tak wzruszającym i niezapomnianym. Jak zorganizować ślub bez mszy oraz na czym dokładnie polega takie wydarzenie? W niniejszym artykule udzielimy odpowiedzi na to pytanie.

Ceremonia humanistyczna, czyli ślub bez mszy

Jednym z najlepszych rozwiązań w sytuacji, w której Para Młoda pragnie zachować osobisty i emocjonalny charakter ślubu jest podjęcie decyzji o zorganizowaniu ślubu humanistycznego. Jest on także nazywany ślubem symbolicznym i jak sama nazwa wskazuje ma on na uwadze przede wszystkim indywidualny charakter tego niezapomnianego momentu, który opiera się na tym, czego pragnie Para Młoda oraz jakie wyznaje wartości. Miejsce ślubu nie stwarza żadnych ograniczeń – może być to ulubiony zakątek w Polsce, jak i poza jej granicami. Taka ceremonia to ślub bez księdza i mszy, które zastąpione są przez celebranta oraz dowolnie skonstruowany scenariusz, który przygotowujemy we współpracy z zakochanymi.

Kim jest celebrant? Ślub bez księdza

Celebrant czyli mistrz ceremonii ślubnej to osoba, która zajmuje się prowadzeniem całej uroczystości, skupia uwagę zaproszonych gości oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem zaplanowanego scenariusza. Nasi celebranci to doskonale przygotowane osoby, które cechuje wspaniała prezencja oraz nienaganna dykcja, ale przede wszystkim duża empatia. Ważne jest, aby Para wybrała celebranta, z którym będzie czuła nić porozumienia, ponieważ to on będzie towarzyszył im i doradzał przygotowując ślub bez księdza oraz urzędnika, czyli ceremonię humanistyczną.

Tworzenie indywidualnego scenariusza – ślub bez mszy

Chcąc wyprawić piękny ślub bez mszy, koniecznie należy zadbać o stworzenie niepowtarzalnego scenariusza, który zastąpi znane z ceremonii kościelnej przysięgi oraz rytualne gesty. Scenariusz może zostać oparty o dowolnie wybrany przez Parę motyw przewodni. Zazwyczaj jest to historia poznania się Pary, podkreślenie wartości wyznawanych przez zakochanych, a także opowieść o ich pasjach oraz wspólnych celach. W treść wplecione zostają często ulubione fragmenty prozy oraz poezji, które również zostają wybrane przez Młodą Parę. Proponujemy także ślub bez mszy urozmaicony symbolicznymi gestami, takimi jak ceremonia mieszania piasków oraz spalenie świecy jedności. Oczywiście w scenariuszu zawsze jest też miejsce na klasyczne ślubne gesty, takie jak pocałunek po złożeniu przysięgi czy wymiana obrączek.

 

Zdjęcia: Wójtowicz Foto