Ślub bez skutków cywilnych – jak go zorganizować?

Istnieje wiele powodów, dla których Para może chcieć podjąć decyzję o zawarciu małżeństwa bez pośrednictwa kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. Ślub bez skutków cywilnych byłby doskonałym rozwiązaniem, jednak czy w Polsce można zorganizować taką uroczystość? Odpowiedzią na to pytanie jest ślub humanistyczny – ceremonia, która pozwala zawrzeć małżeństwo bez ślubu cywilnego, będąca niezwykle osobistym przeżyciem. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, na czym dokładnie polega ślub humanistyczny i jak się do niego przygotować.

Ślub symboliczny, czyli małżeństwo bez ślubu cywilnego

Określenia takie jak ślub symboliczny oraz ślub humanistyczny coraz częściej pojawiają się w rozmowach na temat małżeństwa. Oba te pojęcia są tożsame i oznaczają nic innego, jak ślub bez skutków cywilnych. Zajmujemy się organizację tego typu ceremonii, a dzięki wyjątkowemu scenariuszowi przygotowanemu w oparciu o historię zakochanych oraz ścisłą współpracę z przyszłą Parą Młodą każda taka uroczystość zyskuje niezwykle osobisty charakter. Pozwala on na zaangażowanie przybyłych gości oraz głębokie przeżywanie tej najważniejszej w życiu chwili.

Jak ma się ślub humanistyczny wobec przepisów prawnych?

Ceremonia humanistyczna to ślub bez skutków cywilnych, co oznacza, że uroczystość ma charakter aktu ważnego społecznie – jest istotnym, emocjonalnym przeżyciem dla pary składającej przysięgę oraz gości biorących udział w ceremonii. Nie niesie za sobą jednak żadnych skutków cywilnoprawnych. Innymi słowy ślub symboliczny można porównać do ślubu kościelnego sprzed wprowadzenia konkordatu. Niektóre pary wolą zawrzeć małżeństwo bez ślubu cywilnego, jednak ceremonia humanistyczna absolutnie go nie wyklucza.

Jakie możliwości stwarza ślub bez skutków cywilnych?

Ślub humanistyczny to bardzo indywidualne przeżycie, a każda taka ceremonia jest inna, ponieważ nie ma dwóch takich samych Par. To na podstawie ich pasji, pragnień oraz marzeń przygotowujemy scenariusz tego wydarzenia. Ślub bez skutków cywilnych daje niezwykłe możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca ceremonii. USC umożliwia teoretycznie zawarcie ślubu w plenerze, jednak pozytywna decyzja zależy od złożonego wniosku, właściwej argumentacji oraz często stwarza wiele ograniczeń oraz wymogów. W ostatecznym rozrachunku i tak może nie dojść ona do skutku.

Organizacja ceremonii humanistycznej – małżeństwo bez ślubu cywilnego

Ślub symboliczny może zostać zorganizowany w dowolnie wybranym przez parę miejscu, a małżeństwo bez ślubu cywilnego to doskonałe rozwiązanie dla Par, w których jedna połówka jest obcokrajowcem. Bariera językowa nie stwarza tutaj najmniejszych problemów – prowadzimy uroczystości w języku polskim, angielskim, francuskim i niemieckim, a w razie potrzeby jesteśmy w stanie przygotować uroczystość wielojęzyczną. Większość Par decydujących się na ślub humanistyczny postanawia przed lub po uroczystości wziąć także ślub cywilny, jednak jest on traktowany jako formalność zawarta jedynie w obecności świadków.

 

Zdjęcia: Gabriel Gmurczyk